Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
123 posty 1615 komentarzy

„Mein Führer­_dlaczego uderzył Pan na Polskę?”

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Fragment wywiadu z Otto Remerem, niemieckim oficerem Wehrmachtu w stopniu generała majora, który odegrał decydującą rolę w zatrzymaniu zamachowców po zamachu na Adolfa Hitlera (20 lipca).

P: Generale Remer, jaka była Pana rola w drugiej wojnie światowej?


O: ... Byłem dowódcą frontowym, dowodziłem jednostkami bojowymi przez cały okres wojny. Jedynym wyjątkiem był okres trzech miesięcy w Berlinie gdzie służyłem jako komendant regimentu straży i trzech miesięcy jako dowódca brygady osobistej straży w kwaterze Hitlera.
Ostatecznie zostałem mianowany generałem i dowódcą dywizji. Na osobisty rozkaz Hitlera, moja dywizja była wysłana do walki na front wschodni w najbardziej krytyczne miejsca, jako rodzaj „straży pożarnej". Pozostałem dowódcą aż do ostatniego dnia wojny.


P: Jaki jest Pana pogląd na kryzys związany z Korytarzem polskim i wybuchem wojny w 1939?


O: We wrześniu 1944, będąc dowódcą straży w kwaterze Hitlera, rozmawiałem z nim na ten temat. Zapytałem go: „Mein Führer, czy mogę przez chwilę otwarcie z Panem porozmawiać?” „Oczywiście”, odparł. Wtedy zapytałem go: „Dlaczego zaatakował Pan Polskę? Czy nie można było być wtedy bardziej cierpliwym?”
Hitler odparł:
„Mylisz się. Wiedziałem już w marcu 1939, że Roosevelt był zdeterminowany doprowadzić do wojny światowej, wiedziałem też, że Brytyjczycy z nim współpracowali, a Churchill był w to zaangażowany. Bóg świadkiem, że nie chciałem wojny światowej. To dlatego szukałem w końcu rozwiązania polskiego problemu na własny sposób w rodzaju karnej ekspedycji, bez deklaracji wojny. Ostatecznie, było tysiące przypadków morderstw etnicznych Niemców i 1.2 miliona niemieckich uchodźców. Co mogłem robić? Musiałem działać. Dlatego po czterech tygodniach kampanii, złożyłem najbardziej szczodrą ofertę pokoju, jaką zwycięski przywódca mógłby kiedykolwiek złożyć. Niestety, bez powodzenia”.
A potem dodał: „Jeśli bym nie postąpił tak jak to zrobiłem odnośnie do kwestii polskiej, żeby zapobiec drugiej wojnie, to najpóźniej do końca 1942 doświadczylibyśmy tego, co teraz mamy w 1944". To wtedy powiedział.


P: Czy Hitler nie był zbyt miękki w stosunku do Anglii?


O: ... To był błąd Hitlera. On zawsze prowadził politykę opierając się o ideologię. Rezultatem tego było przymierze z faszystowskimi Włochami, zakończone ich zdradą. Hitler także zawsze wierzył w nordycko-germańską rasę i nordyckie narody wśród nich także w Brytyjczyków. To dlatego wielokrotnie składał im oferty pokoju, które zawsze były obcesowo odrzucane. Jest to ważny powód, dla którego nie okupowaliśmy Anglii, która mogłaby być wyeliminowana z wojny, ale z ideologicznych względów Hitler nie zrobił tego, co było z pewnością błędem. Ale, kto nie popełnia błędów?


P: Co Pan powie o Dunkierce?


O: Zdradzili oficerowie, którzy wiedząc o planie operacji „Lew morski”, przygotowali raport dla Hitlera, w którym przedstawili inwazję na Anglię jako militarnie niemożliwą do przeprowadzenia, chociaż wiedzieli, że to nie prawda. Wszystko to wyszło na jaw po wojnie. Fabian von Schlabrendorff zeznał to na moim procesie.


P: Czy Pan zgadzał się z polityką Hitlera, szczególnie co do jego polityki wobec Rosji?


O: Odnośnie do militarnej kampanii przeciwko Związkowi Sowieckiemu:
Przede wszystkim należy zrozumieć, że w czasie kampanii bałkańskiej w Jugosławii i Grecji na początku 1941, kiedy my mieliśmy 10 dywizji na całej długości sowieckiej granicy, to po drugiej stronie stacjonowało 247 większych militarnych formacji sowieckich. Po rozstrzygnięciu kampanii na Bałkanach przerzuciliśmy szybko 170 większych jednostek na granicę ze Związkiem Sowieckim. Rosjanie gotowali się do ataku. Początkowy sukces naszych sił był spowodowany faktem, że Rosjanie, gotując się do ataku, nie przyjęli pozycji obronnych, to umożliwiło nam szybko otoczenie dużych sił sowieckich. Tak, że w pierwszych tygodniach wojny, dostało się do niewoli więcej niż 3 miliony Rosjan i olbrzymia ilość sprzętu wojennego, wszystko to było przygotowane do ataku.
To jest prawda, którą można udowodnić. Ostatnio rozmawiałem z Panem Pemsel, który był pilotem lotniczym dalekiego zwiadu. W okresie przed początkiem kampanii sowieckiej wykonywał loty aż do rzeki Don, obserwował i raportował o olbrzymiej koncentracji sił Sowietów na granicy.
Sam wiem, uczestnicząc w kampanii rosyjskiej i z rozmów z rosyjskimi więźniami o przygotowaniach Sowietów do bliskiego ataku na Europę. Rosjanie mieli nadzieję, że ruszymy na Wielką Brytanię, wtedy oni wykorzystają sytuację i najadą Europę.


P: Czy Pan wierzy, że wojna ze Związkiem Sowieckim była nieunikniona po spotkaniu Hitlera z Mołotowem w listopadzie 1940?


O: Mołotow zażądał Dardaneli. To by oznaczało, że mieliśmy zaaprobować przekazanie terytorium, które należało do Turcji. Mołotow skierował to prowokacyjne żądanie, które po prostu nie mogło być spełnione. Hitler także był świadomy, że Sowieci mogą przejąć terytorium (roponośne) w Rumunii, a także wiedział, że anty niemieckie powstanie w Belgradzie w Jugosławii było zorganizowane przez nich. To Sowieci zniszczyli relacje między Niemcami i Związkiem Sowieckim.
Hitler zareagował, po tym, jak otrzymywał coraz więcej raportów o sowieckich przygotowaniach do ataku na Niemcy i Europę. Jestem absolutnie pewny, że Hitler nie miał pierwotnie w planach ataku na Związek Sowiecki. Natomiast, dostosowywał działania do zmieniającej się sytuacji.
 

KOMENTARZE

 • @Autor
  "Mołotow zażądał Dardaneli. To by oznaczało, że mieliśmy zaaprobować przekazanie terytorium, które należało do Turcji. Mołotow skierował to PROWOKACYJNE żądanie, które po prostu nie mogło być spełnione"

  I mając takich generałów jak ów Otto Remerem Hitler zamierzał wygrać wojnę?
  Czy żądanie Mołotowa można było spełnić czy nie, to samo żądanie w żadnym wypadku nie było PROWOKACYJNE.
  Przekazanie Imperium Rosyjskiemu kontroli nad Bosforem i Dardanelami było warunkiem przystąpienia Mikołaja I do Ententy (umowa konstantynopolska) https://en.wikipedia.org/wiki/Constantinople_Agreement
  Jakby tego było nie dość, to Rosjanie militarnie zdobyli obiecany im obszar w drodze erzurumskiej ofensywy https://en.wikipedia.org/wiki/Erzurum_Offensive
  A jak już w zasadzie zwyciężyli to im anglicy zafundowali rewolucje 1917r
  Jak powiadają (i powiadają słusznie) "od wojny z anglosasami gorsza jest tylko przyjaźń z nimi" co polecamu ku rozwadze w związku ze wschodnią flanką.
 • @admin
  //Odsłon: 682 | zgłoś nadużycie | do obserwowanych//

  czary merry:-)

  licznik szaleje, german promoters ujawnili się:)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031