Gorące tematy: Po wyborach Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
20 postów 1232 komentarze

Badacze ras i rasowi rasiści.

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Termin "rasa" stosowano w stosunku do plemion, narodów, można powiedzieć, od czasów biblijnych.

Karol Linneusz w "Systema Naturae" nie użył terminu "rasa", podzielił gatunek ludzki na cztery podgatunki: "Europæus albus" (biały Europejczyk), "Americanus rubescens" (czerwony Amerykanin), "Asiaticus fuscus" (brązowy Azjata) i "Africanus niger" (czarny Afrykanin). Johann Blumenbach klasyfikację Linneusza uzupełnił dodając podgatunek Australoazjatycki i zastąpił Europejczyka przez podgatunek Kaukaski. Georges Leclerc de Buffon także nie użył tego terminu.

Termin "rasa" natomiast  stosowano zamiennie w stosunku do plemion, narodów. Jeszcze na początku XX w. Churchill*, który przywiązywał dużą wagę do tego co ma oficjalnie powiedzieć,  przed II wś mówił o "rasie irlandzkiej" czy "rasie walijskiej". To Thomas Henry Huxley (1825 – 1895) z przyczyn politycznych (twierdził, że rasa irlandzka nie istnieje żeby blokować niepodległość Irlandii)  zaczął propagować  termin "rasa", ale dla rozróżnienia  głównie cech anatomicznych. Huxley podzielił gatunek Homo Sapiens na 9 typów rasowych, w tym cztery główne: australoidalną, negroidalną, ksantochroiczną i mongoloidalną.

[*] newspapers.library.wales/view/3348773/3348776

Już w czasie wojny w 1942 roku antropolog, żyd Ashley Montagu opublikował książkę „Najbardziej niebezpieczny mit człowieka: Przesąd pojęcia rasy”, w której twierdził, że rasa jest konstruktem społecznym.
W 1946 roku był reżyserem krótkiego propagandowego filmu - "Jeden świat albo żaden"

www.youtube.com/watch

Po wojnie  pierwsze próby zanegowania terminu "rasa" nastąpiły w roku 1950. Pierwotna wersja oficjalnego oświadczenia UNESCO jeszcze nie odrzucała biologii jako podstawy kategorii rasowych, ale walka z badaczami ras czyli już "rasistami" trwała:

 ​​„Grupy narodowe, religijne, geograficzne, językowe i kulturowe niekoniecznie pokrywają się z grupami rasowymi, a cechy kulturowe takich grup nie wykazują genetycznego związku z cechami rasowymi. Ponieważ  tego rodzaju poważne błędy są zwykle popełniane, gdy termin „rasa” jest używany w popularnym żargonie, należałoby całkowicie porzucić termin „rasa” i mówić o grupach etnicznych ”.

Następna poprawiona wersja (na wniosek opozycji) oświadczenia stwierdziła, że eksperci „zgodzili się na zarezerwowanie "rasy" jako słowa, które należy stosować w antropologicznej klasyfikacji grup wykazujących określone kombinacje cech fizycznych (w tym fizjologicznych) w charakterystycznych proporcjach”.

Jednym z największych oponentów zmian był angielski statystyk i biolog RA Fisher, którego duński statystyk Anders Hald określał jako "geniusza, który niemalże sam stworzył podstawy współczesnej statystyki". Ronald Fisher stworzył m.in. statystyczną metodę największej wiarygodności (ang. maximum likelihood), analizę wariancji (ANOVA) oraz liniową analizę dyskryminacyjną. Zajmował się metodami weryfikacji hipotez za pomocą metod statystycznych, m.in. w antropologii, genetyce, ekologii.

en.wikipedia.org/wiki/Ronald_Fisher

W 1950 r. Fisher wyraził oficjalny sprzeciw do tzw. 'The Race Question' UNESCO  uważał, że dowody i codzienne doświadczenia pokazały, że grupy ludzkie różnią się głęboko „wrodzoną zdolnością do rozwoju intelektualnego i emocjonalnego” i doszedł do wniosku, że „praktycznym problemem międzynarodowym jest to, żeby w przyjaźni nauczyć się dzielić   bogactwami tej planety z osobami o istotnie [materially] odmiennej naturze” i że „ten problem jest ukrywany przez dobre intencje zmierzające do zminimalizowania istniejących różnic ”. W 1952 oficjalny komunikat UNESCO zatytułowano „Pojęcie Rasy: wyniki badań”  towarzyszył mu dystansujący się komentarz Fishera.

unesdoc.unesco.org/ark:/48223/pf0000073351

W 1972 roku genetyk, żyd Richard Lewontin stwierdził autorytatywnie, że różnice genetyczne między członkami tej samej populacji mogą być wielokrotnie większe niż między losowo wybranymi przedstawicielami dwóch różnych populacji (np. Polaka i Masaja). Rzeczywiste różnice między grupami są zatem tak małe, że klasyfikacje rasowe nie mają podstaw genetycznych. W ten sposób ustalono konsensus, że wśród populacji ludzkich nie ma wystarczająco dużych różnic, aby poprzeć koncepcję „rasy biologicznej”. Zamiast tego, argumentowano, rasa jest „konstruktem społecznym”, sposobem kategoryzacji ludzi, który się zmienia się w czasie i zależy od danego kraju.

2018
genetyk, żyd David Reich

Cyt: "Podzielam obawy, że odkrycia genetyczne mogą być niewłaściwie wykorzystywane do usprawiedliwiania rasizmu, ale jako genetyk wiem też, że po prostu nie można już dłużej ignorować średnich różnic genetycznych między „rasami”."

www.nytimes.com/2018/03/23/opinion/sunday/genetics-race.html

KOMENTARZE

 • Rasy są ale to i tak nie wyczerpuje tematu.
  Ważniejszy jest podział na ludzi stworzonych przez Boga i dzieci diabła.
 • Rasa to pojęcie biologiczne.
  Jeżeli istnieją razy psów, kotów różniące się antropologicznie (wyglądem) to są też tak samo definiowane rasy między ludźmi.

  Genetyczne różnice są takie same jak u psów, kotów czy innych ssaków.
  Ciekawe że jednych ludzi te różnice pociągają erotycznie a innych odpychają.
  Czyli gatunek jeden a rasy różne.

  To co ludzi dzieli najbardziej to kultury zwłaszcza te ortodoksyjne czyli oparte o jakieś wierzenia.

  Dyskryminacja rasowa jest niedopuszczalna na poziomie państwa...
  ale na poziomie prywatnym każdy ma prawo lubić lub nie lubić ludzi określonej rasy...a biznes ukierunkowywać na określony profil klienta
  (tylko w krawacie i w garniturze, tylko biali, tylko czarni, tylko zagraniczni...)
  Państwo musi równo traktować wszystkich obywateli ale obywatel już nie...
  mogę się nie kłaniać pijakowi albo PO wcowi...czy innemu złodziejowi
  mogę ich nie wpuszczać do swojego baru mogę im nie sprzedawać moich towarów.. m~j biznes moje decyzje ważne by te decyzje były jasno wyłuszczone na szyldzie by nie było niezręcznych pomyłek.

  Tak jak KK nie urządza mszy dla islamistów i odwrotnie... a bary dla niepalących nie obsługują palących.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031